Matrace a jejich materiály

Matrace a jejich materiály

materiály

Studená Pěna – matrace z materiálu studená pěna

získala své jméno podle technologie výroby za studena, materiál vyniká svou výbornou elasticitou (tvárností), tvarovou stálostí a dlouhou životností. Pěna je tvořena otevřenými buňkami s velkými póry, proto je matrace velmi prodyšná. Matrace ze studené pěny mají oproti latexu výhodu, nepotřebují pod sebou nutně lamelový rošt, tvarují a pracují výborně i na jakémkoliv pevném podkladu ( na pevném podkladu má studená pěna o cca 1/4 nižší životnost než na lamelách a o 30% nižší celkovou průtlačnost ).

Matrace ze studených pěn mají životnost určenou hustotou pěny, ta může být od 20kg/m3 až do 60kg/m3, platí proto čím vyšší hustota, tím víc vydrží (hustota neovlivňuje tuhost materiálu). Jen pro představu objem pěny 30kg/m3 vydrží kolem 6let, 35kg/m3 … 11let, 40kg/m3 …14let, 50kg/m3 … 18let, životnost je ale ovlivněna zatížením a rozložením váhy a také použitím správného lamelového roštu. Konstrukce jsou prořezové, hřebenové, sendvičové, nebo monoblokové. Doporučujeme 3-7-mi zónovou prořezovou konstrukci s ramenní vyměkčenou zónou (ramenní kolébka). Pokud budete matrace do postele dávat na pevný podklad, volte co nejvyšší (výška jádra12-16cm) na lamelový rošt volte jakoukoliv výšku.

Viscoelastická pěna (líná pěna)matrace s visco pěnou s paměťovým efektem

Visco pěna byla vynalezena americkou NASA a pro využití na matrace byla uvolněna licence až v roce 2000, proto lze hovořit jako o mladém materiálu, ale nelze s přesností určit životnost (visco pěna navíc obsahuje oleje vytvářející efekt líného vracení, oleje z pěny těkají(pěna vyschne) a efekt mizí u hustoty 30Kg/m3 cca 6let, u 5Okg/m3 cca 10let) .Matrace s línou pěnou jsou pro svojí špičkovou tvárnost a minimální bodový tlak obzvláště vhodné pro osoby trpící nemocemi páteře.

Visco pěna je u matrací funkční hlavně ve vrstvě po celé matraci a to v minimální výšce 3-4cm, pěna se používá s podkladovou „nosnou“ vrstvou nejčastěji ze studené pěny. Visco pěna je obzvlášť výborná i na polštáře.

Latex (kaučuk)latexové matrace z přírodního kaučuku

Latexové matrace vynikají vysokou tvárností a dlouhou životností, správný latex má mít podíl přírodního kaučuku okolo 22% ( méně kaučuku ovlivňuje „rosolovitost“ která je důležitá pro tvárnost matrací a více kaučuku ovlivňuje životnost, která klesá s % podílem).

Opravdu kvalitní latex má životnost přes 20let (méně kvalitní latexy vydrží jen kolem 8let). Důležité je pod latexovou matraci použít kvalitní lamelový rošt s min.26 pružnými lamelami, matrace do postele nelze použít na pevný podklad, ztratila by svou tvárnost a nefungovala by správně, navíc by hrozilo zplesnivění latexu při nedostatečném provzdušnění. Doporučujeme 3 zónovou konstrukci, nebo nejlépe 5ti zónovou konstrukci matrace s ramenní kolébkou-vyměkčenou oblastí v oblasti ramene, která je obzvláště pohodlná při poloze na boku. Sedmi zónová konstrukce není nejvhodnější z důvodu nepostupného přechodu zónování, nepřesné ležení na zónách by vám mohlo být nepohodlné.

Ideální výška matrace z latexu je 14-18 cm nejvíce však 20 cm, vyšší matrace nespolupracují s roštem a stávají se nefunkčními. Pokud dodržíte zásady a vyberete opravdu kvalitní latex, bude vám dlouho a pohodlně sloužit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *