Jak vybrat matrace

Jak vybrat matrace?

Kvalita spánku je jeden z faktorů, který ovlivňuje celý náš život. Během spánku se totiž obnovuje až 90% všech duševních a fyzických sil uživatele. Vhodná kombinace správné matrace, roštu a polštáře splní i ty nejnáročnější požadavky zákazníka na kvalitní spánek. O to větší důraz budeme klást na pořízení správné matrace při uvědomění si, že čas strávený právě v posteli tvoří třetinu našeho života, kdy samotný spánek, jako zotavující proces, je projevem aktivního stádia života a je nenahraditelný pro regeneraci lidského těla.

Kvalitní matrace = kvalitní spánek

Základní pravidla, aneb jak vybrat matrace a rošty správně?

V široké škále nepřeberného množství vyráběných matrací je v současnosti složitá orientace, proto se vám budeme snažit několika základními pravidly a radami výběr správné matrace ulehčit. Vzhledem k modernímu pokroku ve vývoji nových materiálů a technologií výroby matrací není v současné době ideální matrace vyhovující každému uživateli.

Je důležité volit i správnou podložkou (nosný rošt), která by měla být rovná, symetrická a vzdušná. V současnosti nejfrekventovanější je lamelový nebo laťový rošt.

Při výběru matrace jsou hlavními činiteli individualita a ergonomie daného uživatele. Velkou roli při výběru matrace hraje výška, váha a stavba těla uživatele. Každému tudíž bude vyhovovat jiná matrace s odlišnými parametry.

Velikost matrace

Zde záleží také na velikosti samotné postele, případně míře pohodlí, kterou jsme si zvolili. Optimální délka matrace je 15-20 cm nad rámec výšky ležící postavy. Optimální šířkou matrace je 90 cm pro jednu osobu a pro manželskou postel je min. šířka matrace 160 cm.

Tvrdost matrace, váhové kategorie a zónová tuhost

Volená tvrdost matrace musí odpovídat našim zvyklostem. Váhová kategorie matrace je přímo úměrná hmotnosti uživatele daného lůžka. Matrace jsou v tomto ohledu děleny do jednotlivých váhových kategorií a stupňů tvrdosti. Zónová tuhost je odvislá od disproporcí postavy uživatele. Matrace by měla minimalizovat námahu, kterou člověk při nočním obracení vynakládá a měla by tělo pružně podpírat. Je nutné, aby při konečném efektu byla naše páteř při ležení podepřena ve svém přirozeném tvaru. Při zvolení optimální tuhosti by měla páteř při poloze na boku zůstat vždy v rovině. Můžeme volit vícezónové matrace a kombinace odlišných tvrdostí na jednotlivých stranách matrace. V ideálním případě doporučujeme si matraci přímo vyzkoušet v obchodě, kde je to u nás běžný standard.

Materiálová skladba matrace

Důležitým faktorem je zdravotní nezávadnost, obsah alergenů (důležitý aspekt pro alergiky) a varianty kombinací s roštem. Dále můžeme zhodnotit například náročnost na údržbu samotného povrchu, pratelnost potahu.

Prodyšnost a termoregulační vlastnosti

Můžeme volit oboustranné matrace nebo s dělenými stranami zimní a letní se schopností absorpce vlhkosti nebo naopak udržení tepla v závislosti na ročním období.

K dobrému spánku je třeba prodyšné lůžko a dobré matrace a rošty

Hygiena lůžka

Hygiena postele je základním předpokladem regenerace imunitního systému. V současné době, kdy stále častěji dochází k oslabení imunity organismu a různým alergiím, má hygiena lůžka stále větší význam. Postel se nesmí stát útočištěm pro bakterie a jiné látky vylučované z těla. Jen pro ilustraci: spáč odevzdá lůžku za jednu noc v průměru 3/4 litru tělesné vlhkosti. To znamená, že zdravá postel musí být vzdušná a garantovat dostatečnou výměnu kyslíku. Použité materiály a konstrukce matrace proto musí zajistit dostatečné provzdušnění a hygienu celého lůžka. S hygienou postele souvisejí i použitá textilní vlákna: mohou být přírodní (vlna, bavlna) nebo syntetická (duté vlákno) s možností praní nebo chemického čištění.

TIP: Když nyní víte jak vybrat matrace správně, podívejte se na speciální nabídku – matrace 1+1 zdarma